Ceny benzyny rosną – alternatywa to tani autogaz LPG w samochodzie

Za litr benzyny trzeba zapłacić już często ponad 5 złotych. Jeszcze wyższe ceny dotyczą oleju napędowego. Wobec tego osoby często podróżujące muszą płacić za potrzebne im paliwo coraz więcej. Jest jednak alternatywa – to tani autogaz LPG.

Autogaz LPG, czyli gaz propan-butan posiada bardzo szerokie zastosowanie jako paliwo. Używany jest nie tylko do gotowania czy ogrzewania, ale również może służyć do tankowania samochodu.

Na polskich drogach porusza się obecnie dość dużo samochodów wyposażonych w instalacje gazowe. Popularność takich właśnie pojazdów zaczęła się już ponad 20 lat temu, gdy autogaz zaczął być stosowany szerzej. Także i dzisiaj paliwo to wykorzystywane jest coraz częściej – największym powodzeniem cieszy się wśród dużo podróżujących kierowców.

Jaki są najważniejsze korzyści wynikające z przejścia na autogaz LPG? Z jakimi kosztami montażu trzeba się wówczas liczyć?

Autogaz LPG – nie tylko niskie ceny

Założenie gazu w samochodzie powinno odbywać się tylko w profesjonalnym warsztacie

Samochody na gaz przede wszystkim kojarzone są jako tańsze w użytkowaniu niż te zasilane benzyną czy olejem napędowym. Ceny autogazu na stacjach paliw są w większości przypadków o połowę niższe niż ceny tradycyjnych paliw. Nietrudno zatem policzyć, że za tankowanie można zapłacić nawet o ponad połowę mniej, co przekłada się na znacznie niższe koszty podróży.

Jednak niskie ceny nie są jedyną zaletą autogazu LPG. Zastosowanie tego właśnie paliwa posiada także inne zalety dla kierowcy:

autogaz jest bezpieczny dla środowiska
autogaz zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery
autogaz może ochronić silnik przed szybszym uszkodzeniem
autogaz można zastosować w wielu różnych markach i modelach pojazdów
autogaz jest łatwy w obsłudze – tankuje się go jak inne paliwa

Oczywiście, należy także pamiętać o tym, że autogaz LPG ma także swoje minusy. To głównie dodatkowy koszt inwestycji – zamontowania instalacji w pojeździe, wyższe ceny serwisowania czy zakaz parkowania na wybranych parkingach podziemnych.

Montaż instalacji LPG w samochodzie

Firma KME z Łodzi produkuje instalacje gazowe do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa

Instalacje LPG najlepiej sprawdzają się w samochodach wyposażonych w silniki benzynowe. Można zamontować je wówczas w niemalże każdym pojeździe tego typu. Także istnieje możliwość zastosowania autogazu w wybranych samochodach z silnikiem diesla.

Montaż instalacji gazowej w samochodzie wymaga wykonania umieszczenia w samochodzie zbiornika na gaz. Najczęściej znajduje się on w miejscu zapasowego koła albo w bagażniku. Instaluje się także pozostałe komponenty, w tym między innymi wlew paliwa umieszczany przy zwykłym wlewie, osprzęt elektroniczny, przewody, przełączniki, urządzenia wskazujące na poziom autogazu.

Całkowity koszt montażu instalacji LPG w aucie zależny jest od rodzaju pojazdu, a także od jego silnika i wybranego typu instalacji gazowej. Ceny najczęściej rozpoczynają się od około 2000 złotych, ale średnio jest to wydatek 2500-3000 złotych.

W przypadku kierowców, którzy często podróżują, zwrot z kosztów inwestycji w instalację gazową może nastąpić już po około 1-2 latach, dlatego to bardzo atrakcyjna propozycja przeznaczona dla każdego, kto podróżuje dużo.

Warto pamiętać o tym, że samochody wyposażone w instalację LPG wymagają dodatkowych serwisów. Więcej zapłacimy za wykonanie przeglądu okresowego. Będziemy musieli także brać udział w przeglądach gwarancyjnych instalacji.

Podsumowując, dzisiaj, gdy ceny benzyny i oleju napędowego są wysokie, a ponadto stale obserwuje się podwyżki, przejście na autogaz LPG stanowi atrakcyjną alternatywę. To duża korzyść tylko dla portfela, ale i dla środowiska naturalnego!

Polecany przez nas gazownik w Szczecinie:

Autko Gaz Szczecin
70-240 Szczecin
ul. Wernyhory 17
tel. 501 767 376
Strona internetowa: Auto-gaz.szczecin.pl

Leave a comment