Papilotki – ochrona sadzonki przed zimnem

Aby uchronić sadzonki przed zmarznięciem w nocy zwykle stosuje się słomę, bądź innego rodzaju ochronę. Dosyć dobrze sprawdzają się w tym względzie tak zwane papilotki, czyli owinięcie sadzonki papierową warstwą. Oczywiście komuś może się to kojarzyć z kręceniem włosów, papilotki są również stosowane w cukiernictwie, ale tutaj chodzi całkiem co innego.

Otóż papilotki, o których mowa to zwykle owinięte w okół sadzonki kilka warstw papieru i ściągnięte drutem. Najczęściej do tego wykorzystuje się stare gazety, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. W prawdzie kilka warstw papieru stosowanego w gazetach stanowi w miarę dobrą izolację, ale przy większych przymrozkach może to nie wystarczyć. Tym bardziej, że obecnie mamy dosyć duże wahania temperatur w czasie dnia i w nocy. Różnica może wynieść nawet 10-15 stopni Celsjusza, co tym bardziej dyskwalifikuje papilotki wykonane z gazet.

Obecnie w specjalistycznych sklepach, czasem można kupić specjalną włókninę, którą można wykorzystać robiąc papilotki na sadzonkach. Pozwala ona stworzyć kilkuwarstwową ochronę “oddychającą”, która będzie idealna na tą porę roku.

Przeczytałem o tym ostatnio w kobiecym portalu prezentującym porady dla kobiet, jest tam cały dział dotyczący pielęgnacji ogrodów, ale czemu nie wykorzystać pomysłów ogrodników na szeroką skalę, potrzebną w naszym przypadku. Ciekaw jestem właśnie jakby się to sprawdziło.

Źródło: https://tokefem.jimdo.com

Leave a comment