Śmieszne maszyny rolnicze

Dla kogoś kto jest z miasta i nie miał nigdy do czynienia z rolnictwem niektóre maszyny rolnicze mogą się wydać na pierwszy rzut oka śmieszne zarówno z nazwy jak i z wyglądu. Dajmy na to taka snopowiązałka. Kultowa już maszyna rolnicza, która służy do zautomatyzowanego koszenia zboża oraz innych uprawnych traw nasiennych.

Używa się ją także do zbiorów rzepaku i układania zebranego materiału. Następnie jest on wiązany w snopki za pomocą cienkiego sznurka. Dlatego właśnie wzięła się taka nazwa i wcale nie jest to śmieszne i zabawne nadające się do internetu. Jest to także skuteczna żniwiarka i wyposażona jest w odpowiednie urządzenie do związywania snopów podczas żniw. Te z pozoru śmieszne maszyny rolnicze można klasyfikować na urządzenia, które są wprawiane w ruch za pomocą zaprzęgu koni lub jako specjalne maszyny w odpowiedni sposób dołączane do ciągnika rolniczego.

Powyższe i jak widać już nie śmieszne snopowiązałki były zdecydowanie jednymi z pierwszych maszyn rolniczych używanych przy żniwach i w znaczący sposób usprawniały prace w rolnictwie. Chociaż te śmieszne maszyny rolnicze wyszły prawie całkiem z użycia i zostały zastąpione przez kombajny to jednak bywają jeszcze czasami użytkowane głównie w tych gospodarstwach , które mają stosunkowo nieduże areały i w specjalistycznych uprawach nasiennych. Pamiętam, że kiedyś u wójka na wsi widziałem takie snopowiązałki i jeszcze były to czasy, gdy pracowały w polu i wiązały snopki.

Leave a comment