Wybór osłon okiennych – wskazówki, rolety, plisy, żauzje?

Wybór odpowiednich osłon okiennych to kwestia wymagająca uwzględnienia bardzo wielu rozmaitych czynników. Jest to generalnie spore wyzwanie – nie wolno zapominać, że osłona ma do spełnienia nie tylko funkcję dekoracyjną. Oczywiście, powinna pasować do konkretnego wystroju, niemniej jednak nie należy w żadnym wypadku pomijać stricte użytkowych walorów, od których w ogromnym stopniu zależy to, jak osłony sprawdzą się w praktyce.

Położenie pomieszczeń

tanie rolety okienneDecydując się na zakup osłon, trzeba mieć koniecznie na względzie to, do jakiego pomieszczenia są one przeznaczone. Ważny jest nie tylko jego charakter (to, co dobre do salonu, niekoniecznie sprawdzi się w kuchni itp.), ale też położenie. W zależności od lokalizacji poszczególne pomieszczenia są w mniejszym lub większym stopniu narażone na działanie promieni słonecznych. W wielu przypadkach trzeba zatem pomyśleć o zabezpieczeniu ich przed przegrzaniem, w związku z czym materiał, z jakiego są wykonane musi się odznaczać stosunkowo niedużą przepuszczalnością światła. Jeśli takowa możliwość istnieje, można pokusić się np. o zamontowanie markiz.

Dostęp do okna

Osłona nie ma też prawa przeszkadzać w korzystaniu z okna. Znakomitym przykładem mogą być w tym momencie okna balkonowe, które są często otwierane i zamykane – w szczególności wiosną i latem. Najlepszym rozwiązaniem będą tutaj modne rolety na okna – Roletko.pl przyszybowe (np. rolety mini), których sposób montażu w żaden sposób nie utrudnia korzystania z okna. Fatalnym natomiast pomysłem będzie zamontowanie wolnowiszącej rolety. W omawianym kontekście niebagatelną rolę odgrywa sposób montażu danej osłony. Tutaj zwrócić szczególną uwagę należy zwłaszcza na rolety rzymskie oraz na żaluzje – montuje się je nad skrzydłem okiennym.

Warto jeszcze parę słów poświęcić osłon dedykowanym do kuchni. Jak wiadomo, jest to dość szczególne pomieszczenie, w którym panuje mikroklimat odznaczający się podwyższoną wilgotnością powietrza. Kuchnia jest często wietrzona, osłona nie może więc utrudniać dostępu do okna. Ponadto musi być wykonana z materiału, który dobrze sobie poradzi w takich warunkach.

Leave a comment